Nowy numer telefonu!
Operacje i zabiegi:
Zasady przygotowania się do zabiegu operacyjnego
Zatoki przynosowe to jamy w obrębie czaszki, wypełnione powietrzem i pokryte warstwą błony śluzowej o budowie takiej samej jak w obrębie jamy nosa. Największe – zatoki szczękowe mają kształt odwróconej piramidy i znajdują się między oczodołem, policzkiem, a podniebieniem. Zatoki czołowe powstają powyżej oczodołów, blisko nasady nosa. Zatoki sitowe to drobne komórki kostne umiejscowione między jamą nosa a ścianą oczodołu. Zatoki klinowe znajdują się głębiej na granicy stropu jam nosa i gardła a dolną ścianą czaszki. Wszystkie zatoki mają ujścia łączące je z przewodami nosa.
Największe znaczenie dla rozwoju zapaleń zatok ma przedłużające się zapalenie zatok sitowych, gdyż w ich najbliższym sąsiedztwie znajdują się ujścia doprowadzające powietrze do pozostałych zatok a jednocześnie w przypadku ich zapalenia miejsca odpływu zapalnej wydzieliny. Zapalenie zatok to proces chorobowy dotyczący wyścielającej je błony śluzowej. Najczęściej przyczyną chronicznego zapalenia jest długotrwała blokada połączeń między jamą nosa a zatoką. Czynnikami wywołującymi zapalenie zatok są częste, nawracające infekcje wirusowe, bakteryjne, długotrwałe działanie alergenów u osób uczulonych oraz współistniejące nieprawidłowości w budowie anatomicznej nosa i zatok (np. skrzywienie przegrody nosowej, przerost małżowin nosowych), które stale upośledzają funkcje nosa i zatok a także przyczyniają się do zaburzenia mechanizmów obronnych. Coraz częściej pojawiają się zapalenia prowokowane przez nietolerancję kwasu acetylosalicylowego (popularnej aspiryny i jej pochodnych) oraz współistniejące z zapaleniami oskrzeli i astmą oskrzelową. Rzadziej występujące przyczyny to zaburzenia funkcjonowania rzęsek oczyszczających nabłonek błony śluzowej nosa i zatok, mukowiscydoza, zakażenia grzybicze, nietolerancja pokarmowa. Szczególną formą zapalenia zatok są polipy nosa i polipowate zapalenia zatok przynosowych.
Zapalenie zatok można wyleczyć a co najmniej znacznie złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Można stosować antybiotyki, krople do nosa, inhalacje, przepłukiwania nosa (i zatok) solą fizjologiczną. W przypadku współistnienia alergii włączyć należy leki przeciwuczuleniowe w formie tabletek i aerosoli donosowych. Punkcje zatok wykonujemy obecnie sporadycznie. Przy braku zadowalającej poprawy, lub nawracaniu zmian chorobowych należy rozważyć interwencję chirurgiczną.
Aktualnie najnowocześniejszą metodą jest mikrochirurgiczne leczenie chorób nosa i zatok przy pomocy endoskopów optycznych. Endoskop to skomplikowany i precyzyjny układ optyczny wyposażony w światłowód. Po wprowadzeniu go do nosa, lekarz poprzez okular może dokładnie obejrzeć co się w nosie dzieje, oglądając obszary niedostępne dla badania w tradycyjny sposób. Badanie to jest niezwykle przydatne do rozpoznawania choroby i lokalizacji zmian zapalnych. Endoskop przydatny jest także podczas operacji dokładnie oświetlając i ukazując miejsca chorobowo zmienione. Ułatwia to operowanie narzędziami wyłącznie w tych obszarach, w których jest to niezbędne z uwagi na toczący się proces chorobowy. W porównaniu z tradycyjnymi metodami operacji zatok metoda endoskopowa pozwala na znaczne skrócenie czasu operacji i umożliwia precyzyjne usunięcie zmian a w efekcie szybszy powrót do zdrowia, skrócenie czasu gojenia w operowanych okolicach i znaczną redukcję bólu związanego z zabiegiem. Odtwarza prawidłowe warunki anatomiczne i fizjologiczne zatok, co jest gwarancją wyleczenia. Pozwala również na uniknięcie zewnętrznych cięć skóry i błony śluzowej. Mimo olbrzymiego postępu i wyraźnie lepszych efektów w porównaniu do klasycznych metod operacji, nie są to zabiegi skuteczne w stu procentach. Jeśli nie pozwalają na całkowite wyleczenie to dolegliwości wracają rzadziej, są łagodniejsze a w przypadku uporczywie nawracających polipów nosa zdecydowanie wydłużają się okresy bez nawrotu choroby. Powikłania przy endoskopowej operacji zatok zdarzają się rzadko i nie są z reguły niebezpieczne, ale trzeba i ten aspekt przy decyzji o leczeniu operacyjnym wziąć pod uwagę.
* Wyjątkowo mogą wystąpić: uszkodzenie oczodołu, gałki ocznej, przedniego dołu czaszki, długotrwałe krwawienie po zabiegu, odmy podskórne okolicy oczodołu, zrosty we wnętrzu jamy nosowej.
Równie ważne jak sam zabieg operacyjny jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu jak i systematyczne kontrole i postępowanie pooperacyjne. W ramach przygotowania do zabiegu w większości przypadków należy wykonać tomografię komputerowa zatok przynosowych (TK) lub badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR), które precyzyjnie ukazują charakter i rozległość zmian zapalnych nosa i zatok.
Postępowanie pooperacyjne obejmuje stosowanie maści donosowych, systematycznych płukań nosa i zatok solą fizjologiczną, wykonywaniem inhalacji. Leczenie choroby podstawowej np. alergii, okresowe stosowanie aerosoli donosowych, leczenie wzmacniające odporność miejscową i ogólną zdecydowane leczenie zaostrzeń i infekcji oraz okresowe badania kontrolne z wykonaniem endoskopowego badania nosa przez okres 3-5 lat uzupełniają zakres postępowania pooperacyjnego i stwarzają warunki utrudniające nawroty choroby.
Operacje, które należy wykonać przed lub w trakcie endoskopowej operacji zatok:
Jest to nowatorskie urządzenie będące połączeniem wąskiej rurki ssaka z obracającym się w środku mikronożem obracającym się z szybkością ok.. 5000 obrotów na minutę i napędzanym przez mikrosilnik elektryczny. Ssak zasysa zmiany zapalne i polipy a mikronóż ścina te zmiany , dzięki czemu narzędzie działa szybko i precyzyjnie nie powodując nadmiernych uszkodzeń otaczających tkanek.
Zastosowanie mikronowa obrotowego powoduje skrócenie czasu operacji a jednocześnie poprawia jej skuteczność pozwalając na usunięcie zmian z trudnodostępnych rejonów jam nosa i zatok. Okres gojenia się zatok po operacji shakerem jest także krótszy niż w tradycyjnych operacjach endoskopowych zatok.
To urządzenie ssąco - płuczące służy do oczyszczania zatok u osób cierpiacych na nawracające bakteryjne zapalenia zatok, także po operacjach endoskopowych zatok. Ruchomą końcówkę urzadzenia wprowadza się poprzez poszerzone ujscie zatoki i przepłukuje się zatoke silnym strumieniem odpowiedniego płynu. Jednocześnie nastepuje odessanie płuczącego płynu wraz z bakteriami. Urządzenie pozwala na usunięcie ok. 90% bakterii ze światła zatoki, które często grupują się w tzw. biofilny bakteryjne, które zasiedlaja zatoki przynosowei nie poddają się leczeniu antybiotykami. Usunięcie ich pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania błony śluzowej zatok, skraca okres gojenia się i ogranicza ból w okresie pozabiegowym i w czasie rekonwalescencji.
Zabieg przeznaczony jest dla osób o średnim natężeniu chrapania. Polega na wprowadzeniu specjalnym urządzeniem podłużnych implantów grubości ok.. 2 mm w tkanki podniebienia miękkiego w linii pośrodkowej ciała. Daje to usztywnienie podniebienia, które przestaje drgać podczas snu i w ten sposób zostaje wyeliminowane chrapanie.
Zabieg jest bezpieczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga pobytu w szpitalu. Czas trwania ok. 30 minut.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.